This is alternative content.

dzisiaj jest: 8 czerwca 2023. imieniny: Ada, Maksymilian, Seweryn
flaga Polski 

This is alternative content.

Pracownie

Pracownia plastyczno- krawiecka nastawiona jest na twórczość artystyczną. Istnieje ona w celu rozwinięcia w naszych podopiecznych poczucia piękna i estetyki. Praca w tej pracowni daje duże poczucie zadowolenia z siebie, uczy współżycia w grupie, myślenia. Uczestnicy wykonują prace za pomocą kredek, farb, plasteliny i modeliny, bibuły, ponadto szyją proste rzeczy, haftują i tkają, robią na drutach. Uczą się posługiwać takimi narzędziami jak nożyczki czy pędzle, druty i szydełka, jest też maszyna do szycia. Mogą się poszczycić pięknymi obrazami wykonanymi farbami witrażowymi na szkle oraz wyszywanymi kanwami, których wszycie wymaga dużej wprawy i cierpliwości.

Pracownia wikliniarska jest jedną z niewielu takich w ŚDS-ach województwa świętokrzyskiego. Uczą się w niej wyplatania z wikliny koszyków, koszyczków, kwietników i innych przedmiotów użytkowych. Oprócz tego mogą się pochwalić autorskimi i oryginalnymi pracami takim jak słoń czy wiklinowa mysz. Wyplatanie wikliny jest jednak trudnym i żmudnym zajęciem i niewielu uczestników jest w stanie temu sprostać

Pracownia środowiskowa proponuje pełny wachlarz zajęć. Uczestnicy zajmują się zagospodarowaniem terenów zielonych wokół Domu, sadzą kwiaty, strzyga trawę. Mają też własny warzywnik i mały ogród z owocami- truskawki, maliny, porzeczki. W małym oczku wodnym posadzono ozdobne wodne roślinki. Uczestnicy musza tez dbać o zieleń wewnątrz domu, przesadzają i podlewają kwiaty doniczkowe. Na jesień zbierają i suszą roślinki, które nadają się do tworzenia w zimie suchych bukietów. Wykonują również szereg prac w drewnie takich jak ramki, półki i wieszaki oraz prace ze sznurka. Specyfika pracy w tej pracowni w większości przypadków wymaga współdziałania ze sobą kilku osób, co korzystnie wpływa na rozwój integracji grupowej.

Pracownia kulinarna rozwijająca umiejętności samoobsługi została stworzona z myślą o osobach niepełnosprawnych intelektualnie. W tej pracowni uczestnicy uczą się właściwego i świadomego gospodarowania, planowania wydatków, planowania i przygotowywania posiłków, organizowania przyjęć, robienia zakupów. Uczestnicy według grafiku przygotowują śniadanie dla siebie i reszty grupy, nakrywają do stołu, potem muszą posprzątać jadalnię i kuchnię. Uczą się dbania o estetykę stołu i odpowiedniego zachowania przy stole. W porze letniej uczestnicy rozpalają grilla na świeżym powietrzu, uczą się jak przygotować pieczone na nim potrawy.

Efektem prowadzonej terapii jest przede wszystkim rozwój społeczny uczestników, ich umiejętności współżycia w grupie, opanowanie umiejętności radzenia sobie z negatywnymi emocjami, wzrost akceptacji siebie i uzyskanie maksymalnej samodzielności w codziennym życiu. Dzięki pracy uczestnicy mogą poczuć zadowolenie z siebie i czerpać satysfakcję z tworzenia przedmiotów, małych dzieł sztuki.