This is alternative content.

dzisiaj jest: 8 czerwca 2023. imieniny: Ada, Maksymilian, Seweryn
flaga Polski 

This is alternative content.

Imprezy

Najważniejszą imprezą tego roku dla naszego Domu i jego mieszkańców było uroczyste otwarcie ŚDS Zawichost 3 marca 2006 po odbudowie i modernizacji spalonej części. Zaproszono z tej okazji władze wojewódzkie- panią Joannę Janiszewską Bujałę dyrektor WPS,  Teresę Małeczek z WPS ŚUW, Barbarę Nowak z WPS ŚUW, Ryszarda Nagórnego wicep. Sejmiku województwa Świętokrzyskiego. Byli oczywiście Burmistrz Miasta i Gminy Zawichost Andrzej Wzorek i jego zastępca Rober Dziuba oraz  kierownik OPS Zawichost Ewa Kwiatkowska, bez których życzliwości i starań nie byłaby możliwa tak szybka odbudowa. Nową część budynku poświęcił Ks. Dziekan Marek Rusak.

Najważniejszymi gośćmi byli jednak sami podopieczni naszego Domu, dla których przecież była ta odbudowa i którzy najbardziej cieszyli się, że będą mogli przebywać w wyremontowanym i nowoczesnym budynku

W czerwcu tego roku uczestnicy byli na jednodniowej wycieczce do Parku Jurajskiego w Bałtowie. Zobaczyli dinozaury w ich naturalnej wysokości, o prawdopodobnym kształcie i kolorze. Przewodnik opowiadał o zwyczajach dinozaurów, jak i kiedy żyły, co jadły. Można było zobaczyć osadę naszych praprzodków w ich codziennych zajęciach- polowanie, przygotowywanie jedzenia.        W mini muzeum archeologicznym można było podziwiać skamieliny, przekroje przez muszle pełne masy perłowej i prawdziwe dinozaurze jajo przywiezione z Chin. W stawie i rzece płynącej przez park można było podziwiać czarne łabędzi i pstrągi. Po zwiedzaniu czekał na uczestników posiłek kupiony w barze, co dla większości uczestników było to również nie lada atrakcją. Potem był czas wolny, można było zrobić pamiątkowe zdjęcie, kupić kartkę z dinozaurem lub posiedzieć na dinozaurowym placu zabaw.

W lipcu tego roku uczestnicy byli w Mielcu na Imprezie Integracyjnej „Razem łatwiej” organizowanej pod patronatem pani prezydentowej Kaczyńskiej. W programie były występy cyrku, wesołe miasteczko, loteria fantowa, pokaz prac uczestników WTZ Mielec, a wieczorem koncert laureatów konkursu „Piosenki zaczarowanej” organizowanego przez Annę Dymną  oraz Blue Cafe. Każdy z uczestników miał zapewniony ciepły posiłek- potrawy z grilla, oraz napoje gazowane i wodę mineralną.

Jak co roku początkiem września na Rynku w Sandomierzu organizowana jest Impreza „Otwórzcie Drzwi Schizofrenii”, której inicjatorem na całym świecie są lekarze, firmy farmaceutyczne i sami chorzy na schizofrenię. Z tej okazji na Rynku organizowane są koncerty, przedstawienia teatralne, pokazy multimedialne. W Ratuszu odbywają się prelekcje, w tym roku dotyczyły one zatrudniania osób z problemami zdrowia psychicznego. Zaproszone przez organizatorów WTZ-ty i ŚDS-sy z okolicznych miejscowości mogą na Rynku wystawić swoje najciekawsze prace. Nasz Dom już czwarty raz pokazał z tej okazji swoje najciekawsze i najładniejsze prace.

21 i 22 września nasi uczestnicy brali udział w Przeglądzie Twórczości  ŚDS-ów województwa Świętokrzyskiego w Kilecach „Zawsze Razem”. Pierwszego dnia przeglądu nasi uczestnicy podziwiali twórczość teatralną i muzyczną podopiecznych innych ŚDS-ów  i choć na samym początku wszyscy nieśmiało tylko słuchali, to pod koniec imprezy wszyscy śpiewali znane im utwory, a niektórzy nawet tańczyli i rzucali confetti. Drugiego dnia na ulicy Sienkiewicza w Kielcach można było zobaczyć prace artystyczne ŚDS-ów, witraże, kanwy, obrazy itp. Ponadto przy większości stoisk odbywały się mini pokazy, jak co się robi. Można było ujrzeć jak wyszywa się kanwy, maluje na szkle, a nasz Dom pokazał, jak wyplata się koszyki z wikliny. Niewątpliwie były to bardzo pouczające lekcje nie tylko dla personelu ŚDS-ów i ich podopiecznych, ale także dla zwykłych przechodniów, których na głównym deptaku Kielc jest wielu.

Tradycją jest też , że nasi uczestnicy wystawiają swoje prace podczas „Nocy Świętojańskiej”, tego bowiem dnia nad Wisłą w Zawichoście organizowana jest impreza, podczas której ogłaszany jest konkurs na najpiękniejszy wianek, są występy i koncerty oraz pokaz prac uczestników naszego Domu i WTZ Piotrowice