This is alternative content.

dzisiaj jest: 8 czerwca 2023. imieniny: Ada, Maksymilian, Seweryn
flaga Polski 

This is alternative content.

Dział poradnictwa

Dział ten obejmuje porady oraz wsparcie w zakresie socjalnym, prawnym i psychologicznym.

W ramach zajęć z psychologiem odbywają się zajęcia psychoedukacyjne mające na celu uświadomienie uczestnikom czym są choroby psychiczne, jakie są zagrożenia związane z nadużywaniem alkoholu i papierosów, pozwalające także na zapoznanie się z problematyką innych chorób. Psycholog udziela pomocy w sytuacji dla uczestnika trudnej i stresującej, pomaga rozwiązywać konflikty, jakie powstają między uczestnikami. Terapia grupowa obejmuje natomiast treningi umiejętności społecznych oraz zabawy mające na celu zawiązywanie więzi w grupie.

Pracownik socjalny utrzymuje stały kontakt z OPS Zawichost i Dwikozy, dzięki czemu możemy dotrzeć z pomocą do tych osób, które jej potrzebują a jeszcze nie korzystały z takich form wsparcia jak ŚDS. Pracownik socjalny pomaga uczestnikom w ich staraniach o renty (zbieranie dokumentacji, pisanie podań) bądź uzyskania stopnia niepełnosprawności. Dla większości uczestników załatwianie spraw urzędowych i lekarskich jest rzeczą niezwykle trudną i w takich sytuacjach zawsze mogą liczyć na pracownika socjalnego. Podobnie rzecz się ma w takich sytuacjach, kiedy jakiś nasz uczestnik musi płacić alimenty a niestety język prawniczy jest dla niego niezrozumiały.

Do naszych uczestników przyjeżdża lekarz psychiatra, który wysłuchuje, doradza, przepisuje potrzebującym odpowiednie leki. W sytuacjach kryzysowych wraz z pracownikiem socjalnym OPS Zawichost może naszego podopiecznego wysłać na leczenie szpitalne. Na szczęście takie przypadki zdarzają się niezwykle rzadko.

Na co dzień opiekę medyczną sprawuje pielęgniarka, która pilnuje, aby uczestnicy prawidłowo brali leki.  Co jakiś czas każdy uczestnik jest ważony, ma też mierzone ciśnienie. Dzięki temu można wcześniej zapobiec niektórym chorobom poprzez przygotowanie ćwiczeń usprawniających, zmianę diety. W sytuacjach złego samopoczucia nasi uczestnicy zawsze korzystają z pomocy i wskazówek pielęgniarki.