This is alternative content.

dzisiaj jest: 3 lutego 2023. imieniny: Błażej, Hipolit, Oskar
flaga Polski 

This is alternative content.

Monografia Zawichostu
Dr Roman Chyła

200 METRÓW OD PODWODNEGO ZAMKU

Monografia Zawichostu

          W sobotę 26 marca 2011 r. odbyła się w „Zaciszu” uroczysta prezentacja 400 stronicowej monografii Zawichostu doktora Romana Chyły, która ukazała się pt. „Dzieje Zawichostu do początków XIX wieku”.

prof. dr hab. Feliks Kiryk

W ten sposób zostały podsumowane przez autora, jego dwudziestoletnie badania naukowe historii naszego miasta.

              Na spotkaniu wykład tematyczny wygłosił prof. dr hab. Feliks Kiryk, który w swoim w pełni profesjonalnym wystąpieniu opowiedział o miastach powiatu sandomierskiego w okresie od XIII do XVI wieku .

dr Anna Szylar

            Doktor Anna Szylar w bardzo sugestywnym wystąpieniu przedstawiła również historię klarysek, które „gwałtem” walczyły o swoje zawichojskie włości nadane im przez księcia Bolesława Wstydliwego.

Według autora wydanie monografii było możliwe dzięki zbadaniu ogromnej liczby dokumentów zgromadzonych w różnych archiwach    i zaangażowaniu środków finansowych Gminy, które pozwoliły na wydanie w bardzo atrakcyjnej formie historii Zawichostu.

Przewodniczący Rady J. Pięta w imieniu władz samorządowych Gminy podziękował prelegentom za uświetnienie promocji wydawnictwa, a autorowi za wieloletni trud włożony w przygotowanie monografii i pomoc w organizacji uroczystości.

W spotkaniu wzięło udział ok. 90 osób, wśród nich byli m.in.: przedstawiciele świata nauki i kultury, burmistrzowie i wójtowie z Ożarowa  i Dwikóz, duchowieństwo, pracownicy i dyrektorzy szkół, przedszkoli, biblioteki, ośrodka kultury, zakładu komunalnego, radni powiatowi i gminni, historycy i regionaliści, dziennikarze, pracownicy Urzędu Miasta i Gminy oraz wielu mieszkańców i przyjaciół naszej Gminy, którzy przybyli na to spotkanie nawet z odległych stron Polski.

           Spotkanie poprowadził osobiście Burmistrz T. Siwek, który serdecznie podziękował również wszystkim gościom, którzy przybyli na spotkanie  w  „Zaciszu”, miejscu szczególnym bo położonym nad samą Wisłą w odległości ok. 200 metrów od przykrytych przez rzekę historycznych ruin zamku.

 Szczególne podziękowania skierował do wszystkich zaangażowanych  przygotowanie spotkania, a w szczególności Księdzu Dziekanowi Markowi Rusakowi, współpracownikom, Kapeli „ Nadwiślańskiej” z MGOK w Zawichoście i właścicielom „Zacisza”, którzy włożyli ogromny wysiłek w profesjonalne przygotowanie sali konferencyjnej.