This is alternative content.

dzisiaj jest: 7 lutego 2023. imieniny: Romuald, Ryszard, Teodor
flaga Polski 

This is alternative content.

Prezentacja gminy

Miasto i Gmina Zawichost położone w północno-wschodniej części Województwa Świętokrzyskiego zajmuje powierzchnię  8.015 ha. Wschodnią granicę Gminy stanowi Wisła. Od południowego zachodu Gmina i Miasto Zawichost graniczy z Gminą Dwikozy, a od zachodu i północy z Miastem i Gminą Ożarów. Obszar Gminy położony jest w środkowowschodniej części Wyżyny Sandomierskiej, która jest częścią większej jednostki geograficznej o nazwie Wyżyna Kielecko-Sandomierska. W okolicach Zawichostu, Wyżyna Sandomierska wyraźnie wyodrębnia się w cypel, którego kształt wyznaczają wody płynącej na południe od miasta rzeki Opatówki i rzeki Czyżówki, wpadającej do Wisły od jego północnej strony.

Gmina i Miasto Zawichost swoim kształtem przypomina czworobok wyznaczony przez odcinki: Zawichost – Wyspa, Wyspa – Chrapanów, Chrapanów – Linów. Czwarty najdłuższy stanowi Wisła na linii Linów  Zawichost.

Bezpośredni kontakt z rzeką mają: Miasto Zawichost, sołectwa Piotrowice  i Linów Wieś. Pozostałe wsie Gminy zajmują tereny na zachód od Wisły na Wyżynie Sandomierskiej.