This is alternative content.

dzisiaj jest: 26 marca 2023. imieniny: Teodor, Emanuela, Larysa
flaga Polski 

This is alternative content.

Figurki i Krzyże
Przepraszają Boga za nasze złe słowa!
Przepraszają Boga za złe namiętności!
Przepraszają Boga za ludzkie słabości!
Kochajmy ... kochajmy przydrożne kapliczki!

                                               D. Rak Kapliczki przydrożne

      

     Na terenie gminy Zawichost znajduje się wiele pięknych
i wiekowych sakralnych obiektów przydrożnych, które tak doskonale wkomponowują się w architekturę naszego krajobrazu, że czasami trudno je zauważyć.

    Każda figurka czy też krzyż w danym miejscu nie stoi bez przyczyny. Stawiano je bowiem jako wota dziękczynne za okazaną łaskę Bożą, miały również charakter błagalny, gdy zdarzyło się jakieś nieszczęście lub kataklizm. Czasami wytyczały granice, witały lub żegnały podróżnych, a niektóre z nich służyły jako drogowskazy, dlatego możemy je podziwiać w okolicach kościołów, przy drogach i na ich rozstajach, w pobliżu domów i wśród pól oraz na wzgórzach i na granicach lasów.

  Obecnie próbujemy je skatalogować i opisać, dlatego serdecznie dziękujemy tym wszystkim, którzy udzielają nam informacji, dostarczają dokumenty i fotografie. Bez tego wsparcia bardzo trudno byłoby nam zachować dla potomnych wiedzę o figurkach i krzyżach przydrożnych, które nie tylko są malowniczymi elementami krajobrazu naszej gminy, ale również wpisują się w historię rodzin, a niekiedy całych społeczności lokalnych.

 

Zapraszamy wszystkich do dalszej współpracy.

 

 

Oprac. i realizacja projektu:

Monika Jęckowska

Wojciech Próchnicki

Grzegorz Połeć