This is alternative content.

dzisiaj jest: 8 czerwca 2023. imieniny: Ada, Maksymilian, Seweryn
flaga Polski 

This is alternative content.

Figurka Matki Boskiej
autor zdjęcia: W.Chmielewska, D.Dudkiewicz, M.Skrucha

 

autor zdjęcia: W.Chmielewska, D.Dudkiewicz, M.Skrucha

 


Numer katalogowy:


06Nazwa:


Figurka Matki Boskiej
Lokalizacja:


Figurka znajduje się na rozstaju ulic: Polnej i SadowejUfundowany/

wystawiony przez:


Ufundowana przez Aleksandrę Kaptur i Marię Siwek

 Opis:


Na kwadratowym postumencie umieszczono prostokątną kolumnę do której przymocowana jest tablica z napisem: SZAFARKO ŁASK MÓDL SIĘ ZA NAMI LIPIEC 2011
W DARZE MARYJI M.SIWEK A. KAPTUR.
Na kolumnie postawiono figurkę Matki Bożej.
Jej dłonie opuszczone są ku dołowi, lekko odchylone na bok
.
Otoczenie:


Figurka znajduje się wśród zieleni, otoczona leszczyną
i akacją. Wokół posadzone są rożne kwiaty.
Historia powstania:

 


       Z rozmowy przeprowadzonej z fundatorkami figurki dowiadujemy się, że została ona postawiona jako wotum dziękczynne za okazaną łaskę Bożą dla rodzin obu pań. Pomysł na to by figurkę postawić wyszedł od Aleksandry Kaptur, która do współpracy zaprosiła Zofię Siwek. Obie panie włożyły wiele trudu i serca, by owa figurka stanęła
w miejscu przez nie wyznaczonym.

       O tym, że będzie to figurka, zdecydowała pani Kaptur, która stwierdziła, że dookoła znajdują się same krzyże
z wizerunkiem Ukrzyżowanego Jezusa. Dlatego dla odmiany obie panie wspólnie postanowiły, że będzie to wizerunek Matki Bożej.

      Właścicielem terenu, na którym ustawiono figurkę jest pani Siwek. Znajduje się on w Zawichoście, w środkowej części ulicy Polnej, a dokładnie na rozstaju ulic Polnej
i Sadowej. Jednak postawienie rzeźby w tym miejscu okazało się nie takie proste. Konieczne było bowiem wykonanie projektu i jego uzgodnienie. Dopiero po uzyskaniu zgody na jej postawienie we wskazanej lokalizacji, fundatorki złożyły u kamieniarza w Ożarowie zmówienie na wykonanie figurki.

       Rzeźba została wykuta w granicie, który jest materiałem trwałym i łatwym do utrzymania, bowiem jak powiedziała pani Siwek granit jest łatwy w czyszczeniu i nawet za kilkadziesiąt lat, jak nie będzie miał kto o niego dbać, sama przyroda się nim zaopiekuje. Dzięki temu być może nie spotka jej los figurek kamiennych, które w wielu przypadkach w ciszy i zapomnieniu szarzeją i porastają mchem.

       Na cokole figurki planowano umieszczenie napisu Matko Boska Nieustającej Pomocy, ale po konsultacji z proboszczem parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zawichoście ostatecznie ustalono, że będzie on miał następujące brzmienie: Szafarko Łask Módl się za Nami.

       Figurka została poświęcona pod koniec maja 2011 r.,
w uroczystości tej udział wzięło wielu mieszkańców Zawichostu. Podczas niej niebo się zachmurzyło i zerwał się silny wiatr, ale bezdeszczowa aura utrzymała się do samego końca ceremonii. Poświęcenia dokonał ksiądz proboszcz - Marek Rusak. Pod figurką podczas nabożeństw majowych modlą się wspólnie mieszkańcy Zawichostu.
Informacje dodatkowe:

 


  • W majowe wieczory przy figurce gromadzą się tutejsi mieszkańcy i śpiewają pieśni maryjne.Źródło:

 


Wywiad z Panią Marią Siwek i Panią Aleksandrą Kaptur