This is alternative content.

dzisiaj jest: 7 lutego 2023. imieniny: Romuald, Ryszard, Teodor
flaga Polski 

This is alternative content.

Świetlica Chrapanów
OD MAJA DO MAJA

Pierwszy rok działalności świetlicy w Chrapanowie

Świetlica wiejska w Chrapanowie została oficjalnie otwarta 12 maja 2012 r. – od tego czasu minął już rok i bardzo dużo razem przeżyliśmy. Organizowaliśmy zajęcia i imprezy, na których nie zabrakło dzieci ani ich rodziców.

Okres od otwarcia świetlicy do dziś to czas intensywnych działań - praca świetlicy nie zwalnia tempa. Już na początku czerwca 2012 r. w świetlicy miały miejsce uroczyste obchody Dnia Dziecka pod hasłem „Dzień dziecka dniem całej rodziny” dzięki uprzejmości sponsorów, a także zaangażowaniu rodziców udało się zorganizować liczne konkursy z nagrodami dla dzieci a zwieńczeniem imprezy był słodki poczęstunek.

Czerwiec to także intensywny czas dla kibiców piłki nożnej w związku z odbywającymi się w Polsce i na Ukrainie Mistrzostwami Europy w tej dyscyplinie sportu, wspólne oglądanie meczów jak i emocje z tym związane zbliżyły uczestników oraz  pozwoliły na wymianę poglądów i uwag.

     Wraz z rozpoczęciem wakacji świetlica stała się miejscem zabawy, odpoczynku a także sposobem na ciekawe spędzanie czasu wolnego dla dzieci i młodzieży która nie wyjeżdża na zorganizowane kolonie.

Zajęcia plastyczne pod hasłem „Kółko sprawnych rąk” gdzie malujemy farbami, wycinamy, kolorujemy a także poznajemy technikę orgiami, z której powstają przepiękne łabędzie, koszyki, wazony, zabawa masą solną, organizowane kalambury, wspólne gry planszowe sprawiały, że czas upływał w miłej atmosferze.

Dnia 17 lipca 2012 r. gościliśmy także w Urzędzie Miasta i Gminy Zawichost gdzie dzieci spotkały się z władzami Gminy, a także miały możliwość zapoznania się z zasadami  funkcjonowania Urzędu.

Okres wakacji to także czas wspólnej pracy dzięki wysiłkom: dzieci, młodzieży i ich rodziców a także mieszkańców wsi, prace uczestników zajęć w świetlicy zaprezentowane zostały podczas ubiegłorocznego Święta Plonów Zawichost 2012r. Godziny składania elementów niezbędnych do powstawania orgiami, wykonywania kwiatów z bibuły, układania bukietów, pozwoliły na powstanie tak pięknych prac dzięki, którym udało się pozyskać środki na bieżące funkcjonowanie świetlicy.

Zwieńczeniem tego okresu było zorganizowane ognisko na zakończenie wakacji podczas którego mogliśmy poczuć atmosferę harcerskich obozów i zabaw.

W imieniny Andrzeja, 30 listopada, w świetlicy hucznie obchodziliśmy Andrzejki. Tego dnia wróżka (w rolę której wcieliła się jedna z uczestniczek zajęć), przygotowała wróżby otwierające tajemnice przyszłości. Wszyscy obecni chcieli się dowiedzieć, co czeka ich w życiu. „Wróżka” przygotowała andrzejkowe serce, lanie wosku, magiczny krąg z butelką, kolorowo – andrzejkowo, andrzejkowe szpilki, andrzejkowa wróżba z monetą, andrzejkowa numerologia. Śmiechu było co nie miara.

Ani się obejrzeliśmy a w kalendarzach zawitał już grudzień, w którym czas wypełniały nam: zajęcia programowe, plastyczne, „na wesoło”, oraz przygotowania do „Mikołajek”.
W dniu 6 grudnia 2012r. w świetlicy odbyło się spotkanie mikołajkowe, na które przybyły dzieci wraz z rodzicami. Nie zabrakło również najważniejszej osoby tej uroczystości, tak bardzo oczekiwanej przez wszystkich obecnych- Świętego Mikołaja, który obdarował dzieci w świetlicy m.in. mini bilardem, grami planszowymi, puzzlami, kredkami itp., nie zapomniał także o słodkim poczęstunku dla wszystkich obecnych tego dnia na zajęciach. Dzieci uczęszczające na zajęcia świetlicowe zaprezentowały, krótki repertuar z okazji przybycia Gościa – w programie pojawiły się wiersze i piosenki. Wspólnym zdjęciom z Mikołajem również nie było końca. Gdy nadszedł czas rozstania Mikołaj również został obdarowany własnoręcznie wykonanymi przez uczestników zajęć ozdobami świątecznymi. Wszyscy szybko zabrali się za rozpakowywanie upominków i pałaszowanie słodkości. Dzieci były zachwycone. Spotkanie przebiegło w ciepłej i miłej atmosferze. Zorganizowanie uroczystości było możliwe dzięki ofiarności sponsora.

W niedzielę 16 grudnia 2012r. w celu pozyskania środków na funkcjonowanie świetlicy odbył się kiermasz z ozdobami świątecznymi, który cieszył się dużym zainteresowaniem   i z sukcesem udało się sprzedać wszystkie przygotowane przez uczestników zajęć ozdoby  i dekoracje.

Nowy rok 2013 r. rozpoczęliśmy od intensywnych przygotowań do Dnia Babci i Dziadka dla których uczestnicy zajęć wykonali piękne upominki. Mówią że luty to czas zakochanych, oczywiście i my o tym pamiętaliśmy, każdy z nas zrobił według swojego pomysłu walentynkę, którą podarował bliskiej osobie w Walentynki. Czas płynął i nadszedł marzec a my chcąc pożegnać zimę a powitać wiosnę wybraliśmy się na wspólne topienie marzanny, którą razem wykonaliśmy – niestety zima w tym roku wyjątkowo nie chciała się z nami rozstać.

Właśnie rozpoczynamy nowy rok pracy, nowe plany i zadania do wykonania. Pierwszą imprezą od której zaczniemy znów będzie Dzień Dziecka- mam nadzieję, że mieszkańcy dopiszą i znów będziemy świetnie się razem bawić.

    Dzięki pomocy sponsorów świetlica przez ostatni rok została doposażona w: tarczę do gry w rzutki, gry planszowe i edukacyjne, puzzle, myszki do laptopów, mini bilard, rakietki i siatkę do ping-ponga, a także materiały niezbędne na zajęcia plastyczne. Wszystkim serdecznie dziękujemy za okazaną pomoc.

W swoim imieniu serdecznie dziękuję:

  • dzieciom -  za to, że przychodziły na świetlicę niezależnie od pogody,
  • ich rodzicom – że wspierali nas dobrym słowem i pomagali, kiedy tylko tego potrzebowaliśmy,
  • wszystkim mieszkańcom, którzy tak serdecznie kibicują dalszemu rozwojowi naszej świetlicy.

Moderator świetlicy

Anna Sobieszkoda